Haber

Toplu Ulaşım ve Konaklamada HES Kodu Zorunlu Geliyor

Güvenilir toplumsal yaşamın en temel anahtarı haline gelen HES Kodu, toplu taşıma ve konaklama tesislerinde de mecburi hale geldi.
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” temalı iki ayrı talimatname gönderdi.
Kent içi toplu ulaşımda “HES kodu sorgulama” genelgesi kapsamında; kent içi toplu ulaşım araçlarında kişiye hususi elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığının Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak.

Engelli vatandaşlarda ayrım gözetmeksizin bu uygulamayı yapmak zorundadır.

Temaslı Olanın Kartı Askıya Alınacak

Entegrasyon ile Covid-­19 tanılı yahut temaslısı olanların var ise kişiselleştirilmiş yolculuk kartları, izolasyon süresi boyunca otomatikman askıya alınacak.
Covid-­19 tanılı yahut temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkındaki ihbarında bulunulacak.

Bütün Konaklama Tesislerinde HES Mecburi

“Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” genelgesi kapsamında amme ve hususi bütün konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.
HES kodu sorgulaması müşterilerin konaklama tesisine kabulü esnasında yapılacak, yapılan sorgulama nihayetinde herhangi bir risk bulunmayan kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

İstanbul Kart’a HES Kodu Nasıl Tanımlanır?

İstanbul Kart sahibi olan vatandaşlar https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul web adresine girerek hes kodu ile seyahat kartını tanımlayabilir. Web üyeliği veya mobil cihazı olan kişilerin gerekli alanı işaretleyerek kalan bölümleri doldurması yeterli olacaktır.

Ankara Kart’a HES Kodu Nasıl Tanımlanır?

Ankara Kart ile ilgili şuan çalışmalar devam etmektedir. 15 Ocaktan önce gerekli düzenlemeler yapılacak tanımlama işlemini web üzerinden yapabileceksiniz.

İzmirim Kart’a HES Kodu Nasıl Tanımlanır?

İzmirim kart kullanan vatandaşlar https://hes.eshot.gov.tr/ adresine girerek HES Kodu Kaydet butonuna tıklayarak kartınızı tanımlayabilirsiniz.

Diğer Büyükşehirlere Ait Kart Tanımlama Adresleri

Antalya – AntalyaKart Hes Tanımlama

Konya – Elkart Hes Tanımlama

Şanlıurfa – Akıllı Bilet Hes Tanımlama

Diğer şehirlerde yaşayan engelli vatandaşlarımızın şehirlerinde bu uygulama devreye girmiş olabilir veya girecek olabiliyor. Seyahat kartlarına ait bilgilendirme sağlayan kendi şehir ulaşımına ait web sitelerinden bilgi almalarınızı tavsiye ederiz.

Erdinç Gür

Bilgi almak istediğiniz tüm sorularınızı Forum sayfamızdan sorabilirsiniz.

Son Yazılar

Engelli Vatandaşların Aşılanmasına Başlanıyor

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kovid-19 aşı programına öncelikli bir grubun daha dahil edildiğini…

% gün önce

Engelli vatandaşlar hibe desteği başvurularını e-Devlet’ten yapabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önce elden veya posta yöntemiyle…

% gün önce

Engelli Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli hibe desteği, engelli yurttaşlarımızın kendi işlerini kurmalarını amaçlayan hibe destek programıdır. Aşağıda yer edinen…

% gün önce

2021 Engelli Öğretmen Atama Başvuruları Başlıyor

2018 ve 2020 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS-Lisans Düzeyi) katılan adaylar arasından…

% gün önce

EKPSS 2021 Atama Sonuçları Ne Zaman?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, engelliler başta olmak suretiyle şehit yakını ve gaziler ile devlet korumasından…

% gün önce

EKPSS – Kura Tercihleri Nasıl Yapılır?

Engelli Blog tarafından hazırlanan bu makalemizde EKPSS/Kura'ya katılacak adaylar için ÖSYM sistemi üzerinde nasıl tercih…

% gün önce