EKPSS Puanı Nasıl Hesaplanır  

Sayfa 1 / 2

Forum 1
Gönderiler: 0
 Anonim
Misafir
(@Anonim)
Katılım : 1 saniye önce

iyi günler ekpss puanı kat sayı farkı netlerden nasıl çıkartılır örnek hesap gösterirmisiniz acaba tam anlayamadımda mesela 80 puan almak istiyorum 2018 ekpss sınavı için

Yanıtla
5 Yanıt
Forum 2
Gönderiler: 661
Admin
(@admin)
Katılım : 6 sene önce

EKPSS Kılavuzunda aynen şöyledir :

3.10 DEĞERLENDİRME
EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap
sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.
Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.
Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.
Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

Yanıtla
Forum 1
Gönderiler: 0
 Anonim
Misafir
(@Anonim)
Katılım : 1 saniye önce

2018 ekpss den 35 net yapsam kaç puan alırım 82 puan almam için kaç doğrum olması gerekir?

Yanıtla
Forum 1
Gönderiler: 0
 Anonim
Misafir
(@Anonim)
Katılım : 1 saniye önce

2018 ekpss den genel yetenekten 14 türkçe yaptım 1 boş Bıraktım matamatikten 8 tane yaptım 7 tane Boş bıraktım genel kütlür sosyalden 18 tane yaptım 15 doğru 12 boş bıraktım kaç puan alırım ortalama teşekürker dönerseniz sevinirim ☺

Yanıtla
Forum 2
Gönderiler: 661
Admin
(@admin)
Katılım : 6 sene önce

Gerekli açıklamamızı ve bildiğimiz kadarını yukarıda yorumda yaptık.

Yanıtla
Sayfa 1 / 2

Yanıtla

Adınız

E-Posta Adresiniz

Başlık *

 
Ön İzleme 0 Revize Kaydedildi