Okb ve bipolar bozu...

Bildirimler
Tümünü Sil

Okb ve bipolar bozukluktan yüzde 60 engel ve 1800 günle malulen emeklilik

3 Gönderiler
2 Kullanıcılar
0 Beğeniler
413 Görüntüleme
(@rasput)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu Başlatıcı

Arkadaşlar merhabalar, 18 yıldır OKB ve 10 yıldır da Bipolar Bozukluk için tedavi görüyorum. Engelli raporu alıp kalan prim borcumu da dışarıdan ödeyip malulen emekli olmayı düşünüyorum da sorularım olacaktı.

1 – OKB ve Bipolar Bozukluktan toplamda yüzde 60 rapor alsam yeterli oluyor mu yoksa birinden yüzde 60 rapor mu almalıyım ? (Sonuçta ikisi de psikiyatrik hastalık olduğundan burada balthazard geçerli oluyor mu bilmiyorum)

2 – Yanımda askerlik muafiyet belgem, epikrizlerim, ilaç raporlarımın dışında bügüne kadar kullandığım ilaçların dökümü (ortalama 20 yıllık) ( SGK’dan veya eczaneden alabiliyor muyuz ?) bir de SGK hizmet dökümünü (Kaç kere işe girip çıktığımı ve çalışamadığımı görmeleri adına) götürmeyi düşünüyorum. Sorum şunlar olacak ki başka herhangi bir belge gerekir mi bir de asıl sorum doktorlar bu kadar çok evrağı gerçekten detaylı bir şekilde inceleyip sağlıklı karar veriyorlar mı ?

Cevaplar için şimdiden teşekkür eder, herkese iyi günler dilerim.

Gönderildi : 15 Ekim 2023 17:00
(@admin)
Gönderiler: 710
Admin

1. Raporlar ve Engellilik Derecesi:

• SGK engelli emeklilik başvurusu yapmadan önce bir sağlık kuruluşundan resmi bir sağlık raporu almanız gerekecektir. OKB ve Bipolar Bozukluk gibi psikiyatrik rahatsızlıklar için ayrı ayrı yüzde 60 oranında raporlar almanız gerekir. Yani her iki hastalıktan ayrı ayrı yüzde 60 raporlar almanız önemlidir.
  2. Başvuru Belgeleri:

• Başvurunuz için yanınızdaki askerlik muafiyet belgesi, doktorunuzun yazdığı epikrizler, ilaç raporları ve SGK hizmet dökümü oldukça önemlidir. İlaç dökümünü eczanenizden veya SGK'dan temin edebilirsiniz. SGK hizmet dökümü, çalışma geçmişinizi ve prim ödemelerinizi gösteren önemli bir belgedir.
  3. Detaylı İnceleme:

• SGK, emeklilik başvurularını detaylı bir şekilde inceler. Sağlık raporları ve diğer belgeler başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceği konusunda kritik rol oynar. Doktorlar ve inceleme komitesi, sağlık durumunuzu ve iş kapasitenizi değerlendirmek için bu belgelere önem verir. Belgelerin doğru ve eksiksiz olması, başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığını artırabilir.

Her durum farklıdır, bu nedenle başvuru süreci kişiseldir ve hastalık dereceniz ve diğer faktörler başvurunuzun sonucunu etkileyebilir. Başvurunuzun nasıl işlediği konusunda en iyi bilgiyi SGK'dan veya emeklilik uzmanlarından alabilirsiniz. Ayrıca, bir emeklilik uzmanı veya avukatın danışmanlığı, başvurunuzu daha iyi hazırlamanıza yardımcı olabilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması dileğiyle ve iyi günler dilerim!

Gönderildi : 16 Ekim 2023 02:08
(@rasput)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu Başlatıcı

Erdinç Bey zaman ayırıp geri bildirimde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim. Arkadaşlar bu konu hakkında başka bilgisi olanlar var mı acaba ?

Gönderildi : 16 Ekim 2023 15:31