Ortopedik Engelime Ne Kadar Özür Oranı Verilebilir?  

Sayfa 1 / 4

Forum 1
Gönderiler: 2
(@suret)
Katılım : 4 sene önce

Sol ayakta pes ekinavarus mevcut. 3 kez ameliyat oldum. İki defa da ayağım kırıldı. İlkokul beşinci sınıftan beri kısa yürüme cihazı, dizlik ve afo kullanıyorum.

1-sol ayak atrofik ve küçük
2-sol ayak bileği ve ayak hareketleri ileri derecede kısıtlı - ankiloz
3-sol bacakta 4 cm kısalık mevcut
4-sol bacaktaki uyluk kasları atrofik
5-sol bacaktaki kruris kasları atrofik
6-sol diz ekleminde gelişme geriliği ve nüks patella dislokasyonu mevcut. (diz kapağı mütemadiyen çıktığı için dizlik kullanıyorum)

Ayrıca sol bacağım sağ bacağıma göre oldukça güçsüz, sağ olmadan solu tek başına neredeyse kullanamıyorum, hemen uyusuyor, hemen üşüyr ve kolay kolay ısınmıyor, daha çabuk yoruluyor, denge sağlamakta güçlük çekiyorum. Uzun ayakta kalmalar sonrasında sol diz ve sol bacakta ve sol ayakta aşırı ağrılar oluyor. Elimde bir yükle merdiven inip çıkmak mümkün olmuyor cünkü tutunmak zorunda kalıyorum.

Bunlara ek olarak; sağ bacağım da yıllardır sol bacağıma destek olduğu için sağ dizimde ve bacağımda uzun ayakta kalmalar ya da yürüyüşler sonrasında çok fazla ağrı oluyor. Bunlar heyet raporu verilirken değerlendirilir mi, ya da doktrlara muayene olurken hepsni söylemeli miyim, bilmiyorum.

Gözlerimdeki 1,50 astigmattan başka da farklı engelim bulunmamaktadır.

Yukarıdaki altı bulgu özel bir hastanede bir profesör tarafından belirlendi. Özürlülük cetvelini kullanmayı bilmediği için oranımı net olarak belirleyemedi. Tahmini olarak en az %30 olabilir dedi.

Raporumu işe girmek için almak istiyorum, çok güzel bir iş imkanı geldi, uzman personel niteliğindeyim. Rapor almak için başvuracağım ama öncesinde yönlendici olur belki diye buradan sizin tecrübelerinizle hareket etmek istiyorum. Tecrübeli arkadaşlar engin tecrübelerini paylaşırsa çok makbule geçer. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yanıtla
15 Yanıt
Forum 2
Gönderiler: 661
Admin
(@admin)
Katılım : 6 sene önce

Merhaba,

Öncelikle bizler birer doktor değiliz. Ve maalesef Engelli.blog bir doktorlar grubu değil. Burada sizin gibi sıradan vatandaşlar söz konusu diğer engelli sitelerinde bu sorunuza bilgisi olmayan herkes cevap verebilir. Ancak engelli.blog olarak biz vermeyiz veren olursa da müdahale ederiz.

Konu ile ilgili herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek engelli raporu başvuru yapmanız yerinde olacaktır.

Engelli sağlık raporuları ile ilgili Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır makelemizi inceleyebilirsiniz ancak gördüğüm kadar ile konu hakkında bilginiz var gibi. Son aşamaya gelmişsiniz ki rapor başvurusu yapmanızda fayda var.

Yanıtla
Forum 1
Gönderiler: 2
(@suret)
Katılım : 4 sene önce

Teşekkürler ama yine cevabimi alamadım, hedefim bana burda çok net bir sayı verilmesini öğrenmek değil, evet aslında şu durumlariniza bakınca %40 oranı alır gibi görünüyorsunuz ya da hayır bu rahatsızlıkların oranları %40 i bulmaz boşuna başvurmayin... şeklinde cevaplar bulmaktı... Teşekkürler.

Yanıtla
Forum 2
Gönderiler: 661
Admin
(@admin)
Katılım : 6 sene önce

Merhaba,

ankiloz, nüks patella dislokasyonu, atrofik bu terimler nedir neyin nesidir bilemem. Ancak engelli forum sitelerinde kendini doktor sanan bir sürü vatandaşımız var :) Birde oraya sorun derim. %100 cevap alırsınız.

Bizim halkımızda bir gelenek var. Yolda sorarız şuraya nasıl giderim diye adam bilmiyorum demez kendince anlatmaya çalışır. Buda o hesap olmuş maalesef. kimse ben doktor değilim ne bileyim demez.

Benim önerim bir çok probleminiz var o yüzden şansınızı deneyin derim. Ancak %40 ı geçermişsiniz geçemez misiniz bilemem.

Özürlülük ölçütü kanununu okuyun bu terimlere siz daha yakınsınız. Bazı rahatsızlıklar kesin bir ifade ile engel oranı verilir mesela şizofreni : %40 gibi direk cevaplar bulunabiliyor. Bu terimlere isabat eden engel oranları olabilir. Ancak bu tür ortopedik rahatsızlıkların teknik hesaplamaları var. Net cevabı size bir doktor verebilir.

Yanıtla
Forum 5
Gönderiler: 0
 Anonim
Misafir
(@Anonim)
Katılım : 1 saniye önce

Herkese merhabalar,
Annem 80 yaşında ve iki dizine de gecen sene protez protez takıldı,hala ağrıları var ve yürümekte zorluk çekiyor, engelli belgesi alabilir mi?

Yanıtla
Sayfa 1 / 4

Yanıtla

Adınız

E-Posta Adresiniz

Başlık *

 
Ön İzleme 0 Revize Kaydedildi