Engelliler İlk Korona Aşısı Yapılacak Grupta
|

Sağlık Bakanı Koca: İlk Korona Aşısı Yapılacak Gruplardan Biri “Engelliler”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bir inaktif virüs aşısının temini için kontrat imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kontrat yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesi beklenmektedir.” dedi.

Koca ek olarak, “Bir inaktif virüs aşısının temini için kontrat imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor. Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Koca şunları söylemiş oldu:

“İlk aşamada sağlık personelleri, 65 yaş üzeri ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır. (İkinci aşama) Toplum işleyişi için lüzumlu sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üstü minimum 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak. Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun haricinde kalan bütün bireyler aşılanacaktır. Aşılar ulaştığında ilkin Halk Sağlığı ve TİTCK laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen bütün aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır. Ülkemiz standartlarına müsait bulunmuş olduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek. Gelişmeler beklediğimiz yönde pozitif yönde seyrederse Türkiye, aşılama çalışmalarına erken dönemde başlamış olan ilk ülkelerden olacaktır.”

Similar Posts