Engelli Su İndirimi Nedir?

Engelli Su İndirimi devlet tarafından zorunlu uygulanmayıp Belediyelerin tercihine bırakılmış bir uygulamadır. Bu yüzden her belediye kendi meclisinde belirlediği kararlar doğrultusunda engellilere indirim yapmaktadırlar. Büyük şehirler için elimizden geldiğince yazımızda bu şehirlerde yer alan indirimler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Aşağıdaki bilgilerin bir bölümü ya da tamamı ile ilgili su idarelerinin resmi açıklaması olmayabilir. Ancak ilgili belediyeler böyle bir hizmet vermektedir. Hangi belgelerin gerekli olduğu konusunda resmi açıklama olmamasından başvuruya gitmeden önce Alo 185 den yada ilgili su idaresini arayarak detaylı bilgi almayı unutmayın.

30 Büyük şehir hakkında Su İndirim Bilgileri

İstanbul Engelli Su İndirimi (İSKİ)

 

İstanbul içinde yaşayan ve İSKİ sözleşmesi bulunan evlerde sözleşme kimin adına olursa olsun ev içinde yaşayan bir engelli varsa, %40 ve üzeri engelli ise kullandığı suyun faturasında her ay %50 oranında indirim uygulanır.

Bunun için %40 ve üzeri engelli raporunuzun aslı olması ve İSKİ Bölge müdürlüklerine başvuru yapmanız yeterli. İnternet üzerinden de yine başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Engelli Su İndirimi (ASKİ)

Ankara Su İdaresi olan ASKİ’de de yine %40 ve üzeri engelli olan tüm sözleşmeli müşterilerine %50 oranında indirim uygulamaktadır. Başvurularınızı ASKİ bölge müdürlüklerinden yapabilirsiniz.

İzmir Engelli Su İndirimi (İZSU)

İzmir Belediyesinde 0-20 m3 arasında farklı 21 m3 üzerinde normal kullanıcılardan farklı tarifeler uygulanmaktadır. Güncel tarifeye buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru ile ilgili İZSU Bölge müdürlüklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bursa Buski Su İndirimi (BUSKİ)

Bursa su tarifelerine bakıldığında diğer illerde olduğu gibi %50 su indirimi mevcut olmakla birlikte engel oranı hakkında bilgi verilmemiş. Kanundan gelen şartlara göre %40 ve üzeri vatandaşlara bu indirimi uyguluyor diyebiliriz. Gerekli evrak listesi ve detaylı bilgi için tıklayınız.

Antalya Engelli Su İndirimi (ASAT)

Antalya’da su için engelli vatandaşlara indirim uygulamaktadır. Ancak ASAT’dan aldığımız bilgiler doğrultusunda indirim oranı ve şartlarına dair herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Ancak 2019 yılı birim fiyatlarına baktığımızda %15 gibi bir indirim uygulandığını görüyoruz. Başvuru için gerekli evrak listesi ise aşağıda ki gibi :

İletişim bilgileri ise burada yer almaktadır.

Adana Engelli Su İndirimi (ASKİ)

Adana engellilere ve yaşadığı meskene %50 su indirimi sağlamaktadır. Aşağıda başvuru için gerekli olan şartlar yer almaktadır. İletişim Bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

1- MÜRACAAT DİLEKÇESİ
2- TC KİMLİK FOTOKOPİSİ
3- NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ
4- TC BAŞBAKANLIK ENGELLİ KİMLİK KARTI
5- ANNE,BABA,KARDEŞ ADINA İNDİRİMDEN FAYDALANMAK İÇİN MAHKEME VASİ TAİNİ KARAR FOTOKOPİSİ
6- ABONE NO
Not: İndirim sadece 1 mesken aboneliği için geçerlidir.

Konya Engelli Su İndirimi (KOSKİ)

Konya belediyesi Koski bünyesinde engelli raporu olan engellilere %50 oranında indirim sağlamaktadır. Ancak konya belediyesi bu hizmeti verebilmesi için sizden aşağıda ki koşulları yerine getirmenizi talep etmektedir.

Gaziantep Engelli Su İndirimi (GASKİ)

Gaziantep’te de engellilere 100 m3 e kadar %50 su indirimi avantajından yararlandırtmaktadır. (100 m3 üzeri birim fiyatı değişmektedir) Detaylı bilgi için iletişim e geçebilirsiniz.

Şanlıurfa Engelli Su İndirimi (ŞUŞKİ)

Şanlıurfa’da da %40 ve üzeri engelli olanlar ve herhangi bir Kamu Kurum ve Kuruluşlarından maaş almadığını ve vergi mükellefi olmadığını belgeleyen kişilere ait aboneliklere, ikamet ettikleri ve müstakil sayaç takılı olan, yalnız bir mesken için, kullandıkları su ve atık su bedellerinde, ŞUSKİ Genel Kurulunca belirlenen oranda tenzilat uygulanır.  İndirim oranı hakkında bilgiye ulaşamadık.

Mersin Engelli Su İndirimi (MESKİ)

Mersin içinde %40 rapor ile %50 su indirimi mevcuttur. Meski ile iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıda yer alan ve tespit ettiğimiz illerde de su indirimi uygulanmaktadır. Başvuru ve Gerekli evraklar için bağlı bulunduğunuz ilin sular idaresine başvurabilirsiniz. (Bazı indirim Bilgileri belediyelerin su ücret tarifelerinden tespit edilmiştir. Farklılık gösterebilir.)

İndirimin Var olup olmadığına dair bilgi alamadığımız şehirler :

Engelli Su İndiriminde Gerekli Belgeler

“İndirim uygulayan bazı belediyelerin resmi açıklamaları olmadığından aşağıda ki belgeler tüm belediyelerce istenebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi başvuru yapmadan önce ilgili şehre ait su idaresini arayıp bilgi almanızda fayda var.”