Engelli İçin İş Bulma Yolları

Engelli Blog olarak yine engellilere yarar bir makale yazalım dedik. Engelli olanlar iş arayanlar iş bulma konusunda her zaman zorlanırlar.  İnternet üzerinden nerelere başvuru yapılabilir, neler yapılabilir bilgimiz ve tecrübelerimiz dahilinde sizlerle paylaşalım istedik.

Engelli iseniz ve rapor dahi almadıysanız. İlk bu işe engelli sağlık raporu almak ile başlamanız gereklidir. Alacağınız sağlık raporu en az %40 engelli raporu olması gereklidir.

Engelli statüsünde bir iş yerinde çalışabilmeniz için İş kur’a kayıtlı olmanız gereklidir. İş yerine başvuru belgeleri içinde mutlaka işkura kayıtlı olup olmadığınız araştırılacaktır.

1. İşkur

İşkur’a kayıt olmak ve CV oluşturmak için tıklayınız.

İşkura internet üzerinden kayıt olabilirsiniz. Ancak engelli statüsünde olmanız için engelli sağlık raporunuzu en yakın işkur şubesine giderek ibraz etmeniz gereklidir. Aksi takdirde kaydınız normal statüde gözükecektir.

Süreli rapora sahip olmayanlar da sisteme kayıtları belirtilen süreye göre girilmektedir. Süre bitiminde sistem otomatik olarak normal statüde iş arayana olarak gözükecektir. Yeni bir belge ibraz etmeniz halinde tekrar statünüz değiştirilir.

Açık engelli iş ilanlarını takip edebilirsiniz, Telefonunuza iş gücü talepleri gelebilir katılabilirsiniz. Yine İş kurslarına katılabilirsiniz.

Engelli Blog Yorumu : Buraya yer alan ilanların bir çoğu asgari ücretli ilanlardır. Pek bir şey çıkmamaktadır. Ancak iş iştir diyerek bu işlerin peşinden koşturabilirsiniz. Sistem üzerinden başvur diyerek beklemek yerine firmaya direk ulaşmanız yararlı olacaktır.

2. Kariyer.net

Kariyer.net‘e üye olarak üyelik bilgilerinizde ve CV nizde engelli olduğunuzu belirterek iş arayabilirsiniz. Sisteme giriş yaparak engelli ilanlarını filtreleyerek başvurular yapabilirsiniz.

İnternet üzerinde engelli iş alımında en aktif  web sitesi kariyer diyebiliriz. Bir teklif tarafınıza geliyorsa karşı tarafın ciddi olduğunu düşünebilirsiniz. Başvuru yaptığınız firmalardan daha çok sistem üzerinde bilgilerinize ulaşan işverenler tarafınıza dönüş yaparlar.

İnternet üzerinde bir çok web sitesi iş ilanlarına aracılık ettiğini belirtmektedir. Ancak maalesef bu web siteleri aracılığı ile iş bulup çalışan pek görmüş değiliz bu sebeple bu makalemizde işe yarar kaynaklara yer vermek istedik. Bunun dışında internette yer alan engellilere ait forumlarda iş ilanları bölümlerinide takip etmenizde fayda var. Yeni kaynaklar bulduğumuzda yine sizlerle paylaşacağız.

Erdinç Gür

Bilgi almak istediğiniz tüm sorularınızı Forum sayfamızdan sorabilirsiniz.

Son Yazılar

Engelli Vatandaşların Aşılanmasına Başlanıyor

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kovid-19 aşı programına öncelikli bir grubun daha dahil edildiğini…

% gün önce

Engelli vatandaşlar hibe desteği başvurularını e-Devlet’ten yapabilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önce elden veya posta yöntemiyle…

% gün önce

Engelli Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli hibe desteği, engelli yurttaşlarımızın kendi işlerini kurmalarını amaçlayan hibe destek programıdır. Aşağıda yer edinen…

% gün önce

2021 Engelli Öğretmen Atama Başvuruları Başlıyor

2018 ve 2020 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS-Lisans Düzeyi) katılan adaylar arasından…

% gün önce

EKPSS 2021 Atama Sonuçları Ne Zaman?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, engelliler başta olmak suretiyle şehit yakını ve gaziler ile devlet korumasından…

% gün önce

EKPSS – Kura Tercihleri Nasıl Yapılır?

Engelli Blog tarafından hazırlanan bu makalemizde EKPSS/Kura'ya katılacak adaylar için ÖSYM sistemi üzerinde nasıl tercih…

% gün önce